Емоційний інтелект

Емоційний інтелект

Поняття емоційного інтелекту

 

Про емоційний інтелект (ЕІ) почали говорити відносно недавно. Двадцять років тому американські психологи Пітер Саловей та Джон Д. Майєр висунули теорію емоційного інтелекту, яка потім була уточнена та популяризована. Вони визначили ЕІ як "здатність контролювати свої власні та чужі почуття та емоції, розрізняти їх і використовувати цю інформацію для управління своїм мисленням та діями" (Salovey & Mayer, 1990).

Сприйняття емоцій

Людина з цим інтелектом може розпізнавати свої емоції та керувати ними, а також визначати і керувати емоціями інших людей. Така емоційна свідомість дає змогу контролювати свої емоції та використовувати їх у відповідності з поставленими цілями, а в разі необхідності допомагати іншим людям робити те саме.

Оцінка та розуміння емоцій Люди з високим рівнем емоційного інтелекту мають чітке розуміння того, що відбувається з ними в конкретний момент і вміють аналізувати свій емоційний стан. Вони здатні ідентифікувати не лише свої почуття, але й їх відтінки:

страх - нервозність - тривога, гнів - злість - обурення, сором - провина - смуток, образа - роздратування - незадоволення. Здатність назвати емоцію допомагає краще нею керувати. Благодаря цій здатності емоційно інтелектуальні люди володіють впевненістю в собі і реалістично ставляться до проявів своїх емоцій.

Регулювання емоцій

ЕІ допомагає людям успішно регулювати вияв свого емоційного стану, утримуватися від імпульсивних вчинків та швидких рішень, дозволяє все обмірковувати і підготуватися. Це проявляється у вмінні знижувати інтенсивність гніву чи занепокоєння, перемикатися та підвищувати своє внутрішнє та зовнішнє настрій.

Розуміння емоційного стану інших людей Люди, що володіють такими навичками, є чутливими до емоцій інших, вони вміють сприймати емоційні сигнали та вирази навколо. Їм легко спілкуватися у суспільстві, вони вміють бути хорошими друзями. У родині їм легко бути батьками, а вони будують чутливі романтичні стосунки з партнерами. На роботі вони легко впораються з керівними обов'язками та співпрацюють з оточуючими.

Прояв емпатії

Ще одним важливим навичком, який дає ЕІ, є здатність виявляти емпатію. Емпатія - це здатність співпереживати або, іншими словами, це здатність розуміти або відчувати те, що переживає інша людина в рамках своєї системи поглядів, тобто здатність поставити себе на місце іншої людини.

Людина з високим рівнем емоційного інтелекту легко почує і зрозуміє співрозмовника, а також налаштує свої емоції так, щоб вони відповідали настрою іншої людини.

Підвищення рівня емоційного інтелекту

Особливістю ЕІ є те, що будь-яка людина, у будь-якому віці, може вдосконалюватися та підвищувати свій рівень, а техніка розвитку ЕІ досить проста. Важливо визначати і аналізувати свої емоції в кожній конкретній ситуації. Визначення емоції допомагає зрозуміти, що людина насправді відчуває. Наступний крок - регуляція емоцій. Вміння зробити паузу та подумати, перш ніж діяти, допомагає зміцнити свою внутрішню рішучість і стояти твердо на позиціях того, що дійсно цінно для людини.

Важливість розвитку емоційного інтелекту

Формування емоційного інтелекту дозволяє правильно реагувати на різні життєві ситуації і відкриває двері до розуміння дій інших людей. ЕІ особливо важливий, коли виникають стресові ситуації, такі як конфлікти, неочікувані зміни та труднощі.

Високий рівень ЕІ допомагає людині дбати про себе та благополуччя інших, приносячи багато користі у багатьох сферах життя, починаючи від особистого щастя та благополуччя до значного успіху в професійному контексті.

 

Бетіна Людмила

 

Записатися на безкоштовну діагностичну консультацію

Date

22 липня 2023

Tags

Стаття