Нав'язливі думки

Нав'язливі думки

Як перестати нескінченно думати про одне й те саме.

Нескінченний коло роздумів робить нас більш вразливими до депресії та тривоги.

- Невдала зустріч перед довгим розлученням.

- Невдала співбесіда минулого місяця.

- Вчорашній спір з начальником.

Що у них спільного?

Ви помічали, що зазвичай застрягають в нашому розумі сумні, сумуючі речі?

І людина, яка каже: «Я буду думати про це довго, і тоді я зрозумію»,

з часом виявляє, що звичні думки стають частиною світогляду.

Ми всі проходимо через такі або схожі ситуації, і в більшості випадків робимо це успішно. Мислено говоримо те, що ми мали б сказати, або уявляємо те, що мали б зробити, і потім спокійно йдемо далі. Так, це може викликати роздратування, але, як правило, завдає не більше турботи, ніж нав'язлива мелодія.

 

Але для деяких людей у певних ситуаціях біг думок по колу не зупиняється, що створює ще більше проблем.

Що ж це за проблеми?

1. В психології «біг думок по колу» називається нав'язливими думками. Такий спосіб мислення може зробити нас більш вразливими до депресії та тривоги.

2. Як психолог, зустрічаючися в своїй практиці з цим явищем, повинна сказати, що нав'язливі думки забирають час і сили. І, як правило, не приводять до розуміння ситуації. Втома від процесу нав'язливого мислення веде до зниження настрою, і, кінець кінцем, депресії та тривоги.

Застрягання на втратах та помилках минулого, передбачення негативного результату своїх дій, спроби контролювати неконтрольоване - це те, що зазвичай супроводжує нав'язливі думки.

3. Проблему не вирішується, як би довго ми не крутили колесо повторюваних думок. Адже переходу до нової можливості немає.

4. Круг сумних думок підтримує в нас стан фізіологічного стресу, що в свою чергу веде до підвищеного тиску, серцево-судинних захворювань, гормональних порушень, різних залежностей.

5. Міняється структура мозку - вирішуються певні ланки асоціативних зв'язків, що в свою чергу призводить до ускладнень у пошуку нових рішень.

Вихід з цієї ситуації є!

1. Замініть «В голові не укладається, що це сталося» на «Як діяти, щоб це не повторилося?» Або перетворіть "Я самотня, у мене немає друзів!" на "Що робити, щоб розвинути мої дружні стосунки і знайти нових друзів?".

2. Добре мати на запас позитивні твердження. Наприклад: «Коли мені знадобиться підтримка, я знаю де і як її знайти». Заздалегідь приготуйте позитивні твердження.

3. Сплануйте заздалегідь, про що Ви будете думати замість звичного бігу думок.

4. Відволіктись на складне роздумування - наприклад, на головоломку або кросворд.

5. Запишіть свої думки, щоб відкласти їх на час відпочинку і подумати про них потім.

6. Не ругайте себе за те, що не справляєтесь з цим самостійно. Безумовно, різні техніки допомагають, але краще звернутися до професіонала - душепопічника або психолога.

 

Вікторія Варварина

 

Записатися на безкоштовну діагностичну консультацію

Date

22 липня 2023

Tags

Стаття